Tisková prohlášení - seznam

Waltrovka má nové centrální náměstí a lávku k metru

Ve středu 18. října slavnostně otevřela primátorka hlavního města Adriana Krnáčová, spolu s náměstkem pro dopravu Petrem Dolínkem a starostou Prahy 5 Pavlem Richterem, centrální náměstí a lávku k metru v nové čtvrti. Společnost PENTA zde vystavěla rezidentní čtvrť Waltrovka, kdy kompletní napojení území na stávající infrastrukturu zajistila Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a.s.
 
„Není tajemstvím, že dlouhodobě podporuji využití pražských brownfieldů, jako jsou příkladně nepoužívaná nákladová nádraží, staré továrny a další opuštěné areály, pro potřeby nové rezidenční zástavby. Stejně jako se učíme recyklovat odpad, musíme se naučit recyklovat i území,“ uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.
 
„Praha prostřednictvím TSK do projektů investovala celkem přes 270 mil. Kč, a to v letech 2015 – 2017. Šlo o realizaci přeložek infrastruktury v prostoru stávající a nově vybudované ulice Na Hutmance a Klikatá.  Jednalo se o uložení vodovodního řadu, kanalizačního řadu, vybudování retenční nádrže a úpravy veřejného osvětlení. Vznikly zde nové okružní křižovatky, chodníky, autobusové zálivy, vozovky, dešťová kanalizace a protihluková clona,“ uvedl náměstek pro dopravu Petr Dolínek a dodává;  „Lávka je bránou do Waltrovky, vede přímo od metra Jinonice na náměstí nad ulicí U Trezorky a železniční tratí Praha Smíchov- Hostivice.“
 
“Jsem velmi rád, že nová čtvrť naší městské části dostala takto architektonicky důstojnou komunikaci, kterou budou denně využívat tisíce obyvatel a další tisíce zaměstnanců administrativních budov při přestupu na metro,” dodal starosta Prahy 5 Pavel Richter.  
 
Náměstí má 5000m2 a je osazeno vzrostlými stromy, najdete zde stojany na kola, ve většině laviček na náměstí je USB připojení pro dobíjení mobilních přístrojů a během několika dnů bude na celém náměstí fungovat připojení na Wifi.
 
Nejzajímavějším prvkem náměstí jsou sochy od Davida Černého - Pegasové. A protože Waltrovka stojí na místě bývalé továrny na letecké motory, Pegasové jsou z poloviny koňmi, z druhé poloviny leteckými motory. Mimochodem jen pro připomenutí, letecké motory Waltrovky jsou v místě na každém kroku – ve tvaru motoru je fontána na začátku liniového parku, altán v parku na kopci, budovy Aviatiky a Dynamiky (která je teprve ve výstavbě) jsou pro změnu ve tvaru letecké vrtule.
 
Projekt Waltrovka bude trvalou ukázkou dobré spolupráce hlavního města a soukromého investora a stane se tak vzorem pro řadu dalších projektů.