Tisková prohlášení - seznam

Do pítek se vrací voda a opravuje se turistické značení

Před hlavní turistickou sezónou se do pítek a fontán vrátila voda a pozornosti techniků Technické správy komunikací hl. města Prahy (TSK) neuniklo ani turistické značení. Praha je unikátním místem nejen v množství památek a zajímavostí, ale i v hustotě turistických značek. První, takto rozsáhlý, výběr tras pro pěší návštěvníky hlavního města byl proveden v rámci akcí konaných u příležitosti udělení čestného uznání „Evropské město kultury roku 2000“ hlavnímu městu Praze.
 
Jedny z prvních tras pro pěší turisty k významným kulturním a turistickým cílům nacházíme v historickém centru Prahy.  Při označování bylo tehdy použito zhruba 1300 informačně orientačních značek, které se stále obnovují a doplňují. V pozdějších letech byly označovány další cíle, až do aktuálního stavu cca 350 sestav nejen v historickém centru. Na opravu turistického značení bylo vloni  investováno cca 120 tis. Kč  a v letošním roce již TSK opravovala značení za zhruba 20 tis. Kč, a tato částka s přicházející turistickou sezónou roste. Na jaře starost o turistické a dopravní značení nekončí, ba naopak. V  loňském roce bylo na Praze 1 investováno cca 190 tis. Kč na odstraňování nálepek a graffiti  ze svislých dopravních značek. V boji s fenoménem posledních let tzv. STICKERS a jako prevenci umisťuje již několik let oddělení dopravního značení TSK v centru samolepky apelující na nelepení samolepek na dopravní značky.
 
„Dopravní značky představují důležitý dopravně bezpečnostní prvek v úpravě provozu na pozemních komunikacích. Jejich poškozování nebo ničení může být kvalifikováno jako přestupek nebo i jako trestný čin a  lze uložit pokutu až do výše 300 tis. Kč,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK.
 
   
 
Fontány a pítka jsou v provozu od května do října. Všechna pítka, která jsou napájena vodou z veřejného vodovodního řadu, prochází pravidelnými kontrolami i v průběhu letní sezony. Některá z nich jsou označena nápisem PITNÁ VODA a obyvatelé a i návštěvníci metropole je rádi využívají k osvěžení v horkých letních dnech. Vzhledem k tropickému létu byla roční spotřeba vody cca 5 500 m3. Z hygienických důvodů musí dojít několikrát týdně k vyčištění odpadních mřížek a otvorů, či ke kontrole a seřízení optimální výšky tryskající vody.
Celkové roční  náklady na obsluhu, údržbu a čištění činí zhruba na 700 tis. Kč. Po zimně byla provedena stavební údržba strojoven a šachet pítek a fontán, která vyšla na cca 87 tis. Kč. K větším závadám v průběhu zimy nedošlo.
 
Ve správě TSK je celkem 9 pítek a 3 fontány:
 
fontánka Celetná – pítko
Zítkovy sady – pítko
náměstí Republiky – pítko
Dětský dům – pítko
U Bati – pítko
Na Slupi - pítko - toto pítko je zcela nové, předáno do správy loni na konci roku.
Na Hřebenkách – pítko
Loretánské náměstí – pítko
Ungelt – pítko
fontána Mánesův most  protivodní strana
fontána Mánesův most povodní strana 
fontána Černý most