Tisková prohlášení - seznam

Počet cyklistů se v Praze od roku 2002 zdesetinásobil

 

Počet cyklistů v Praze se od roku 2002, kdy Praha se sčítáním začala, zvýšil až desetinásobně. Největší nárůst je v letních měsících, kdy tvoří cyklistická doprava zhruba 3,6 procenta z celkového objemu pražské dopravy, řekl cyklistický koordinátor hlavního města Pavel Polák. Celoroční průměr se pohybuje mezi 1,5 a dvěma procenty. Podle Poláka počet cyklistů stále stoupá, domnívá se však, že více než zhruba sedmiprocentní podíl cyklistické dopravy pražské ulice nezvládnou.

 "Na tento počet cyklistů ale Praha není připravena a nikdy nebude," řekl Polák. Podle Poláka totiž některé úseky cyklotras a cyklostezek nejsou na tolik cyklistů stavěné. Například není možné v současnosti zvýšit průjezdnost Vyšehradským tunelem, v době stávky prý čekali cyklisté před tunelem i osm minut.

 Podle Poláka přibývá především cyklistů, kteří kolo používají ke své dopravě po městě, a ne pouze k rekreaci. Praha se proto podle něj musí čím dál více soustředit na vybudování takových opatření, která cyklisty zapojí do hlavního dopravního prostoru. Mezi ně patří například zprůjezdnění jednosměrek v obou směrech, vyhrazené pruhy nebo předsunuté pruhy na křižovatkách. Takové investice jsou navíc výrazně levnější než budování oddělených cyklostezek mimo centrum.

 Podle statistiky Technické správy komunikací hlavního města Prahy (TSK) loni občas použilo kolo 424.000 Pražanů. Asi 282.000 Pražanů jezdilo na kole alespoň jednou měsíčně. Nejvíce podle TSK vzrostl počet cyklistů ve věku od 40 do 49 let. Nejčastějším způsobem dopravy po Praze zůstává podle TSK i nadále MHD, kterou využívá kolem 43 procent lidí. Nárůst cyklistické dopravy má podle TSK vliv na počet aut, neovlivňuje ale objem MHD.

 V Praze je v současnosti 433 kilometrů značených cyklotras, 140,5 kilometru oddělených cyklostezek a společných komunikací pro chodce a cyklisty a dále 57 kilometrů vyhrazených jízdních pruhů pro cyklisty. Tato síť by se mohla letos rozrůst o 24 kilometrů nových cyklotras a asi 11,4 kilometru cyklostezek a 2,3 kilometru cyklistických pruhů. V hlavním městě je rovněž 921 cyklostojanů, letos by jich mělo přibýt 300
.


Zdroj: ČTK