Tisková prohlášení - seznam

Síť cyklostezek se opět rozrůstá

Síť cyklostezek na území hlavního města se opět rozrostla. Dnes byl v rámci Evropského týdne mobility otevřen úsek mezi sídlištěm Černý Most a Dolními Počernicemi. Stezka je situována v jihovýchodním okraji sídliště Černý Most a je vedena od ulice Bryksova okolo rybníku Martiňák směrem na Dolní Počernice.

„Tato spojnice umožní přístup k atraktivním cyklotrasám v oblasti Xaverovského háje a Klánovic,“ podotkl Luděk Dostál, ředitel Technické správy komunikací hl. města Prahy.

Hlavním město Praha považuje podporu cyklistické dopravy za jednu ze svých priorit. V průběhu letošního roku začali cyklisté využívat několik nových tras ve velmi zajímavých lokalitách. Od června se mohou projet po cyklostezce od pražské ZOO směrem k Podhoří, která navazuje na trasu ze Stromovky. V současné době se připravuje prodloužení stezky na hranice Prahy. O měsíc později byla uvedena do provozu cyklostezka z Roztocké ulice v šesté městské části k přívozu v Sedlci. Nový úsek vznikl také okolo hotelu Hilton na pravém břehu Vltavy mezi Hlávkovým mostem a Negrelliho viaduktem. Na západním okraji navazuje na cyklostezku vedenou po chodníku Hlávkova mostu na jeho holešovickou stranu. Do budoucna je plánováno její pokračování na východ podél Vltavy po valu protipovodňových zábran Karlína směrem do Libně. Cyklisté také mohou nově využívat cyklostezku podél Evropské ulice a úsek náměstí Jana Palacha – nábřeží Ludvíka Svobody.

Rozvoj cyklostezek v metropoli tím však nekončí. V současnosti probíhají stavební práce v Řepích od ulice U Boroviček směrem k Plzeňské ulici. Na příští rok je přichystána výstavba trasy Modřany – most Závodu míru, úseku Modřany – Lhotka – Cholupice – hranice Prahy. V přípravě jsou například projekty tras Freyova – Kyjský rybník, Záběhlice – vodní nádrž Hostivař či Troja – Ďáblice.

V současné době je na území hlavního města postaveno a označeno na 185 kilometrů cyklistických tras a stezek, z toho přibližně třetina je vedena po komunikacích bez automobilové dopravy. Do budoucna se počítá s celkovou délkou okolo 450 kilometrů. Podrobné informace o cykloturistice v metropoli včetně map, praktických rad a důležitých upozornění je možné nalézt na internetové stránce hlavního města www.praha-mesto.cz v sekci „Praha cyklistická“.