Tisková prohlášení - seznam

Pítka a fontány se na zimu vypnou

V letošním parném létě byla pítka jedním z nejatraktivnějších a nejpoužívanějších mobiliářů metropole. V listopadu z nich ale pomalu zmizela voda a před úplným vypnutím a zazimováním musí projít důkladnou revizí a opravou. Technická správa komunikací hl. města Prahy (TSK), která má některé fontány a pítka ve své správě, v těchto dnech provedla důkladnou kontrolu zařízení a konečnou bilanci letošního provozu. 
 
„Obyvatelé a návštěvníci metropole se mohou v pítkách osvěžit každoročně od května do října. V měsíci listopadu pak všechna tato zařízení prochází důkladnou kontrolou, abychom tak minimalizovali poškození v zimním období. Ročně nás jejich údržba a provoz stojí zhruba 850 tis. Kč,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK a dodává; „příkladně jen spotřeba vody za sezónu 2015 byla přibližně 5 545 m3 a vyšla zhruba na 440 tis. Kč, další finanční prostředky jdou na provoz, opravy a čištění.“
 
Větší opravou po dopravní nehodě prošlo pítko Ungelt (Týnská ulička). Oprava pítka stála 11 400,- Kč
Ale to nejsou všechny náklady na provoz pítek a fontán, které musí ročně TSK vynaložit. Patři do toho i pravidelné náklady na údržbu v průběhu celého roku. Například pítka napájená pitnou vodou z veřejného vodovodního řadu musí procházet pravidelnou kontrolou několikrát týdně, kdy je provedeno čištění odpadních mřížek a otvorů, či seřízení optimální výšky tryskající vody.
 
Nejproblematičtější fontána je na Černém Mostě, kterou kolemjdoucí využívají jako obří popelnic  a náklady na její opravy a čištění vyšly na tisíce korun.
 
Ve správě TSK je celkem 9 pítek a 3 fontány.
fontánka Celetná – pítko
Zítkovy sady – pítko
náměstí Republiky – pítko 
Dětský dům – pítko
U Bati – pítko
Na Slupi - pítko 
Na Hřebenkách – pítko
Loretánské náměstí – pítko
Ungelt – pítko
fontána Mánesův most  protivodní strana
fontána Mánesův most povodní strana 
fontána Černý most
 

Pítko Celetné ulici