Tisková prohlášení - seznam

LANOVÝ MOST NA JIŽNÍ SPOJCE SE ZNOVU ÚPLNĚ UZAVŘE

Zatěžovací zkoušky tento víkend znovu uzavřou lanový most pro veškerou dopravu. Od soboty 3. srpna od 11:30 hodin až do neděle 4. srpna do 14:00 hodin by se řidiči měli inkriminovanému úseku v ideálním případě úplně vyhnout.

První srpnový víkend čeká řidiče dopravní omezení na Jižní spojce. Kvůli pokračující diagnostice Technická správa komunikací znovu uzavře lanový most, a to na nezbytně nutnou dobu 26,5 hodiny. Výsledky diagnostiky určí další postup při běžné údržbě a budou také podkladem pro budoucí opravy mostu. Současně TSK zkoordinuje práce na místech, kde nebude probíhat měření, aby provedla nutnou běžnou údržbu. Tím předejde případným dalším omezením v následujících měsících.

Objízdná trasa povede obousměrně ulicemi Švehlova a Průmyslová. Kritickými místy jsou křížení Průmyslové s Černokosteleckou ulicí a nájezd zpět na Jižní spojku ve směru na Štěrboholy. Stejně tak v opačném směru u podjezdu na ulici Průběžná. I za běžného provozu se jedná o složité křižovatky, kde se kříží více hlavních dopravních toků.

OBJÍZDNÁ TRASA SMĚR Z CENTRA

OBJÍZDNÁ TRASA SMĚR CENTRUM

 

„Dopravní opatření z uzavírky mostu před deseti dny jsme následně vyhodnotili společně se zástupci města, zhotovitele i policie. Od 25. července je navíc uzavřen ze strany SŽDC podjezd v ulici Průběžná. Řidičům na objízdné trase přes Švehlovu tato uzavírka ovšem pomůže, když nebudou muset při nájezdu na Jižní spojku ve směru k Barrandovskému mostu dávat přednost tramvajím. Navrhli jsme přehlednější dopravní značení pro vedení dopravy ve dvou jízdních pruzích. Domluvili jsme se na ještě větším zapojení Policie ČR i Městské policie Praha a pro lepší orientaci jsme přidali další dopravní značení,“ uvádí generální ředitel TSK Jozef Sinčák a tisková mluvčí Barbora Lišková doplňuje: „Zvolili jsme víkend, protože provoz je ve zvoleném čase zhruba o 30 % nižší než ve všední dny. Přesto se jedná o kolonu 70 000 vozidel, která by v řadě za sebou dosáhla z Prahy do Ostravy nebo z Prahy do Mnichova, a tu musí objízdná trasa pojmout.“ S ohledem na míru předpokládaných komplikací i na základě zkušeností s kolonami během uzavření mostu před deseti dny by si řidiči měli najít i jiné objízdné trasy a inkriminovanému úseku se úplně vyhnout.

Most, který nemá jméno

Lanový most na Jižní spojce, označovaný Y529, nemá oficiální pojmenování. Přívlastek lanový dostal jen kvůli svému vzhledu. Z pohledu techniků je toto označení navíc nepřesné, neboť se jedná o zavěšenou konstrukci. V evidenci TSK je most veden jako Y529 – SDO-ČSD přes Mitas. V minulosti najdeme i označení most přes vršovické nákladové nádraží. Vzhledem k tomu, o jak vytížený, a tím pádem i často skloňovaný pražský most se jedná, je to škoda. Technická správa komunikací se proto rozhodla spustit na Facebooku a Twitteru anketu, kde budou Pražané moci navrhnout nové jméno. Podrobnosti naleznete na sociálních sítích TSK.

DOPRAVNÍ OMEZENÍ

2. července až 16. srpna 2019: uzavírka levých rychlostních pruhů na mostě

od 3. srpna 11:30 hodin do 4. srpna 14:00 hodin: uzavírka mostu

OBJÍZDNÁ TRASA

přes ulice Švehlova a Průmyslová oběma směry