Tisková prohlášení - seznam

BEZHOTOVOSTNĚ MŮŽETE HRADIT PARKOVNÉ NOVĚ I NA VYBRANÝCH P+R

Praha 3. září 2020Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a. s. (TSK) dále rozšiřuje a zjednodušuje možnost bezhotovostních plateb v zónách placeného stání a na parkovištích ve své správě.

V zónách placeného stání v Praze se nově místo méně využívaných platebních automatů objeví infoboxy, které upozorní na možnost platby online a na nejbližší platební automat.

„Tato aktivita je důsledkem analýzy nákladů a trendu nárůstu online plateb. Transakční náklady jsou v současné době v mobilních aplikacích už více než pětkrát levnější než v klasických automatech a do budoucna bude docházet k ještě většímu rozevírání těchto nůžek. Proto budeme dále propagovat mobilní platby. Toto je jasný trend viditelný ve Skandinávii, kde je podíl mobilních plateb nad 90 procenty a parkovací automaty mizí,“ komentuje tento krok Filip Hájek, člen představenstva TSK.

Všechny platební automaty budou zároveň nově polepeny informací o dané zóně a návodem na mobilní platbu v podporovaných aplikacích nebo přes internet. „Cílem je lépe propagovat nastavení zón placeného stání a možnost plateb v mobilních aplikacích. Vycházíme vstříc žádostem městských částí, občanů Prahy i jejích návštěvníků o lepší komunikaci systému zón placeného stání,“ doplňuje Filip Hájek z TSK.

 

TSK dále rozšiřuje počet parkovišť ve své správě, kde nově umožní platbu v podporovaných aplikacích, a to buď načtením QR kódu z parkovacího lístku, nebo zadáním čísla parkovacího lístku. Platbu v mobilních aplikacích umožňuje i u parkovišť s obsluhou, například v ulici Hradební a Wilsonova v centru Prahy.  

 

Do konce roku by měla být všechna P+R parkoviště ve správě TSK osazena technologií na čtení registračních značek, což ještě zjednoduší proces placení. TSK tak pomáhá naplnit snahu Prahy o zlepšení komfortu pro občany a podporuje městskou koncepci Smart Prague.

 

„Praha dlouho opomíjela své možnosti v parkování. TSK má ve správě více než sto komerčních parkovišť a P+R. Komerční parkoviště bohužel pronajímala třem subjektům, neměla nad nimi žádnou kontrolu a měla pouze omezený příjem. Naší ambicí je postupně převzít všechny parkovací plochy pod naši správu a vytvořit z nich jeden funkční systém založený na moderních technologiích. Finanční a provozní výsledky prvních převzatých parkovišť ukazují, že je to krok správným směrem,“ říká náměstek primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr.

 

Platba parkovného je možná v aplikacích CityMove, PID Lítačka, Mapy.cz, MojePraha a MPLA.IO. Do budoucna TSK plánuje rozšíření podporovaných aplikací a připojení dalších českých a evropských parkovacích aplikací.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Technická správa komunikací je správcem systému zón placeného stání, které pokrývají více než 120 000 parkovacích míst, a má ve správě více než 100 parkovacích ploch s kapacitou přes 10 000 parkovacích míst.