Tisková prohlášení - seznam

Zimní pneumatiky jsou nutností i v Praze

Zimní výbava včetně zimních pneumatik musí být naprostou samozřejmostí i v hlavním městě. Technická správa komunikací hl. m. Prahy proto vyzývá řidiče, aby s výměnou pneumatik již neotáleli a navštívili pneuservis.

"V nejbližších dnech a týdnech nás čeká v metropoli pravé zimní počasí. Proto věříme, že řidiči situaci nepodcení a kvůli své bezpečnosti a zodpovědnosti ke svému okolí budou jezdit se zimní výbavou,“ zdůraznil mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

TSK je zodpovědná za 2 308 kilometrů z 3 815 kilometrů komunikací na celém území metropole. Za zbytek jsou zodpovědní ostatní správci. V metropoli jsou komunikace podle své důležitosti rozděleny do tří základních kategorií. U nejvýznamnějších dopravních tepen zařazených do I. pořadí má TSK ke zmírnění závad ve sjízdnosti 4 hodiny od výjezdu techniky. Na páteřních komunikacích označených jako I.a jsou to pak 2 hodiny. Místní komunikace zařazené do II. a III. pořadí přicházejí na řadu až po ošetření nadřazených komunikací.

TSK rovněž zajistí úklid 250 hektarů chodníků na nejfrekventovanějších místech, u významných komunikací a v lokalitách důležitých pro chod metropole. Jedná se například o přístupové cesty ke zdravotnickým, sociálním a kulturním zařízením, ke stanicím metra, k vlakovým a autobusovým nádražím, pěší zóny, schody, lávky, zastávky veřejné linkové dopravy či cesty objektů státní správy a hlavního města. Na těchto chodnících má TSK na úklid maximálně 12 hodin.

Hlavními smluvními partnery jsou společnosti Pražské služby, Ipodec – čisté město a Martin Javůrek – Eko-Patrol. Pro údržbu komunikací prvního pořadí má TSK k dispozici 69 sypačů a na komunikace druhého a třetího pořadí 55 strojů. Pro potřeby Integrovaného záchranného systému a Dopravního podniku jsou dále k dispozici 2 sypače. Problémy s navátým sněhem jsou připraveny řešit dvě sněhové frézy. Pro případ kalamitní situace má TSK s velkými stavebními společnostmi domluveno poskytnutí těžké techniky. Celkově je pro tento případ zajištěno 19 strojů.