Popis a rozsah činnosti

Staráme se o kompletní správu dopravního značení na námi spravované síti komunikací. To zahrnuje nejen svislé dopravní značky, ale také vodorovné značení na vozovkách, přechodech pro chodce, parkovacích zónách nebo cyklostezkách a další související prvky.

Nové dopravní značení realizujeme na základě pokynů Silničních správních úřadů, které rozhodují o potřebnosti a podobě značení. Samotnou obnovu a pravidelnou údržbu stávajícího značení provádíme již samostatně.

Pohled na zrekonstruovanou pražskou komunikaci s nově vyznačeným vodorovným dopravním značením.

Pohled na svislé velkoplošné lamelové dopravní značení.

Údržbu provádíme celoročně, včetně pravidelných kontrol a rychlého odstraňování poškození či opotřebení, aby byla zajištěna maximální bezpečnost a přehlednost silničního provozu.

Drobné opravy probíhají průběžně, zatímco větší obnova značení, například kompletní přemalování vodorovných prvků, se provádí pravidelně v závislosti na aktuálním stavu a klimatických podmínkách, a to převážně v letních měsících.

 

Pečujeme o

170 tisíc

objektů svislého značení

200 tisíc

objektů vodorovného značení

12 tisíc

dopravně bezpečnostních zařízení

Mezi naše hlavní činnosti patří

  • Instalace nového dopravního značení a pravidelná obnova stávajících značek
  • Údržba a obnova vodorovného značení (jízdní pruhy, přechody, symboly)
  • Realizace značení parkovacích zón a cyklostezek
  • Rychlá oprava a výměna poškozených nebo nečitelných značek
  • Aktualizace značení dle aktuálních potřeb dopravy ve městě a rozhodnutí příslušných úřadů

Jaké dopravní značení a prvky spravujeme

  • Svislé dopravní značení – klasické dopravní značky, které jsou umístěny na sloupech nebo jiných konstrukcích).
  • Vodorovné dopravní značení – značení na vozovce, jako jsou přechody pro chodce, čáry, šipky atd. Spravujeme cca 200 tis. objektů vodorovného. dopravního značení. Plocha, kterou takovéto značení zahrnuje, je v přepočtu více jak 1 mil. m², což je plocha větší než 40 fotbalových hřišť.
  • Dopravně bezpečnostní zařízení – různé prvky, jako jsou zrcadla, zvedací prahy, pružné sloupky, betonové bloky a tlumiče nárazů. Jedná se o 12 tisíc objektů dopravně bezpečnostního zařízení, z toho jsou např. cca 3 tisíce pružných sloupků, nebo 800 zrcadel.
  • Velkoplošné lamelové dopravní značení – větší informační panely, které jsou umístěny na portálových nebo příhradových konstrukcích.
  • Elektrická zařízení – dopravní majáčky nebo světelné značky.

Naše cíle

Naším cílem v oblasti dopravního značení je jasná a přehledná orientace v pražských ulicích a zajištění maximální bezpečnosti chodců, cyklistů i řidičů. Usilujeme o snižování nehodovosti a zlepšování plynulosti provozu prostřednictvím efektivního a dobře viditelného značení. Důležitým aspektem je pro nás také rychlá reakce na podněty občanů a zajištění operativní opravy případných závad.

I vy nám v tom můžete pomoci. Pokud naleznete poškozené nebo nevyhovující dopravní značení, můžete nám to jednoduše nahlásit přes naši aplikaci Hlášení poruch a závad a my co nejrychleji zajistíme opravu.

Vodorovné dopravní značení a bezpečnostní sloupky na nábřeží Edvarda Beneše v Praze.

Standardy a metodiky

Při údržbě dopravního značení se řídíme platnými normami a legislativou ČR, zejména zákonem č. 361/2000 Sb., o silničním provozu.

Mezi klíčové normy patří ČSN EN 12899-1 pro svislé dopravní značky, ČSN EN 1436 pro vodorovné značení a Technické podmínky Ministerstva dopravy ČR (TP 65 a TP 133), které stanovují specifické požadavky na provedení, materiály a umístění značení.

Pro efektivní správu dopravního značení využíváme vlastní digitální pasport značení, který nám umožňuje rychlou evidenci, kontrolu a plánování údržby.

Dopravní značka "Přikázaný směr jízdy zde vpravo" na dělícím ostrůvku na komunikaci v Praze.

Časté dotazy

Kam mohu nahlásit závadu na dopravním značení?

Nejlepším způsobem nahlášení závady je prostřednictví webové aplikace Hlášení poruch a závad, kde je možné závadu jednoduše lokalizovat, zařadit i přiložit fotografii.

Jak mám postupovat, pokud chci změnit dopravní režim, např. otočit jednosměrný provoz, změnit přednost v jízdě, zřídit nový přechod pro chodce, nebo např. doplnit dopravní značku?

V těchto případech je nutné se obrátit na příslušný silniční správní úřad, který ve spolupráci s Policií České republiky váš podnět posoudí a rozhodne o možnostech řešení.

Spravuje TSK vodorovné dopravní značení V12a (vodorovná žlutá klikatá čára) před vjezdem/výjezdem do/z soukromého objektu?

Nikoliv. Toto vodorovné dopravní značení není v naší správě.

Dopravní značení či dopravně bezpečnostní zařízení, jako například vodorovné dopravní značení V12a, V12c, svislé dopravní značení P4, C2c, B24a nebo dopravně bezpečnostní zařízení (balisety, pružné sloupky nebo bezpečnostní zrcadla, která zabezpečují vjezd či výjezd ze soukromých objektů, garáží, zahrad, míst ležících mimo vozovku atd.) nemáme ve správě.

Správu a údržbu zajištují jejich vlastníci nebo jimi určení správci.

Každé takové zařízení musí být schváleno Silničním správním úřadem příslušné městské části nebo Magistrátem hl. m. Prahy. V případě poškození těchto objektů tito správci zajišťují jejich opravy vždy prostřednictvím odborné firmy.