Tisková prohlášení - seznam

Do ulic metropole míří nové informační tabule

Technická správa komunikací hl. m. Prahy do konce roku 2012 obnoví v rámci Operačního programu Doprava (OPD) 17 zařízení pro provozní informace (ZPI) a vybuduje 34 nových. Spolu se šesti ZPI, která jsou již v provozu, případně jsou v realizaci v rámci jiných investičních akcí, tak jejich počet v ulicích Prahy dosáhne na konci roku, resp. počátkem příštího, počtu 57.

Některá ZPI na nejdůležitějších komunikacích budou umožňovat vícebarevné zobrazení symbolů, případně i schémat dopravní situace před řidičem (např. barevné schéma zatížení návazných komunikací). Nadstavbové funkcionality budou postupně na tabule nasazovány v dalších měsících, po zprovoznění a odladění základních funkcí.

 „Nové informační tabule by měly zlepšit plynulost provozu v metropoli. Například tím, že řidičům už nenabídnou pouhou informaci o omezení provozu, ale mohou jim zobrazit, kudy se místu nehody či zácpy vyhnout,“ doplnil náměstek primátora hl. m. Prahy Josef Nosek.

Jako první již byla obnovena ZPI v ulicích Patočkově (u ulice Pod Drinopolem) a Modřanské (u nádraží Braník ve směru do centra), na Hořejším nábřeží (ve směru k Jiráskovu mostu) a u Dienzenhoferových sadů (ve směru do Kartouzské ulice). 

Nová ZPI budou během dalších měsíců postupně vybudována na hlavních komunikacích hl. m. Prahy a před důležitými rozhodovacími body pro řidiče (Jižní spojka, Rozvadovská spojka, Liberecká, V Holešovičkách, Vysočanská radiála, 5. května, Chlumecká, Strakonická, Štěrboholská spojka apod.).

Důležitou součástí systému je kromě modernizace i rozšíření jeho funkcionalit. Dosavadní ZPI byla velmi náročná na údržbu, měla omezené možnosti psaní textů a pouze několik přednastavených symbolů dopravních značek.

„Nová ZPI budou umět zobrazit jakýkoli symbol či velikost textu v celé činné ploše tabule, která bude složena z LED diod. Kromě základních symbolů dopravních značek bude možné do budoucna softwarově nadefinovat a zobrazovat nové symboly, tj. půjde o otevřený systém se schopností reagovat na nové potřeby informování řidičů,“ dodal 1. náměstek ředitele TSK hl. m. Prahy Ladislav Pivec.

Zdroj: Odbor komunikace MHMP