Tisková prohlášení - seznam

Do pražských fontán a pítek se vrací voda

Osvěžit se u pítek a fontán se budou moci opět po půlroční přestávce Pražané a návštěvníci metropole. Technická správa komunikací hl. města Prahy nejpozději 1. května zprovozní všechny fontány a pítka, které má své správě. „Naše fontány a pítka jsou v provozu od května do října. Ročně nás jejich údržba a provoz stojí řádově statisíce korun,“ podotkl tiskový mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

TSK má na území hlavního města ve správě jedenáct fontán a pítek, které v loňském roce spotřebovaly přes devět tisíc m3 vody. Nejvíce vody proteklo fontánami u Mánesova mostu, a to více než 2,5 tisíce m3. Označení „nejžíznivější pítko“ si vysloužilo pítko u Dětské domu, kde spotřeba vody dosáhla 1 368 m3. Naopak nejméně vody si vyžádalo pítko Ungelt, a to pouhých 15 m3.

Nejzajímavější fontány a pítka

Pítko Dětský dům – je umístěno u ústí Havířské ulice na pěší zónu ul. Na Příkopě. Kulaté těleso pítka z leštěného kamene je osazeno na zaoblený válcovitý základ. Nad tělesem se centrálně tyčí nerezové madlo složené ze silnějšího sloupku a čtyř kruhových obručí orientovaných ve směru světových stran. Voda do pítka je přiváděna čtyřmi nerezovými tryskami vystupujícími ze dna tělesa pítka. Ve vzdálenosti asi 4 m od pítka je podzemní vodoměrná šachta.

Pítko Ungelt - je umístěno v prostoru Týnského dvora – Ungelt. Bylo postaveno v roce 1996 jako součást rekonstrukce tohoto dvora. Těleso pítka tvoří mramorový sloup se čtvercovým základem. Na horním kraji sloupu je umístěna kruhová miska, z níž vyčnívá tryska ve tvaru kruhu.

Fontány Mánesův most se nacházejí se na náměstí Jana Palacha po obou stranách pravého předmostí Mánesova mostu. Obě fontánky podle návrhu Emanuela Halmana vyrostly současně s výstavbou mostu v letech 1911-14. Při rekonstrukci Mánesova mostu v roce 1998 byly současně rekonstruovány i obě fontánky. Oběhový režim je zajištěn provozem podzemními strojovnami s čerpadly a měřícím zařízením, zatímco nad terénem je vybudován žulový ozdobný přepadový bazén, z něhož přetéká voda do spodního akumulačního bazénu.

Informace o všech fontánách a pítkách naleznete na webové adrese TSK www.tsk-praha.cz v sekci informace O společnosti – Seznam spravovaného majetku - Fontány a pítka.