Tisková prohlášení - seznam

PRAHA JE PŘIPRAVENA NA NOVOROČNÍ ÚKLID 2023

Praha 23. prosince 2022 – Oslavy příchodu nového roku bývají v hlavním městě nejbouřlivější a po dvou letech spojených s covidovými opatřeními, které přinesly řadu omezení, se lidé do ulic metropole vrátí. Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a.s. (TSK) se společně s dodavatelem úklidových služeb na tento návrat Pražanů a návštěvníků metropole do centra města pečlivě připravují. Na pravém břehu Vltavy bude uklizena plocha o výměře necelých 150 tisíc metrů čtverečních a na levém břehu pak 41 tisíc metrů čtverečních. Úklid bude zajišťovat stovka pracovníků ručního čištění a více než třicet strojů a další techniky.

Pokud to bude technicky možné, začnou stroje uklízet na Václavském náměstí, Hradčanském náměstí a na dalších klíčových místech ve tři hodiny ráno. Ostatní činnosti ve zbylých lokalitách odstartují nejpozději v šest hodin ráno. V případě, že nezačne sněžit, skončí hrubý úklid nejpozději v deset hodin dopoledne a všechny komunikace budou dočištěny maximálně do 14 hodin. Pokud by Prahu zasypal sníh, může se úklid protáhnout až o 48 hodin. Při této variantě TSK počítá i s průběžným odvážením sněhu na náplavku Na Františku, kde se budou odstraňovat nečistoty.

TSK se zaměří zejména na úklid Václavského náměstí a přilehlých ulic, pěší zóny v dolní části Václavského náměstí a navazujících komunikací, Staroměstského náměstí, Královské cesty, Karlova mostu, Malostranského náměstí, Nerudovy ulice nebo Hradčanského náměstí a dalších míst, kde se konají oslavy přímo v ulicích (viz mapa).

V centru Prahy také bude rozmístěno jedenáct kontejnerů, a to pět na Václavském náměstí, dva na Staroměstském náměstí a po jednom na Křižovnickém náměstí, Havelské a Mostecké ulici a na Malostranském náměstí.