Tisková prohlášení - seznam

ČHMÚ: Sníh dorazí i do Prahy, hrozí ledovka. Řidiči buďte opatrní!

Zimní počasí dorazí v nejbližších hodinách i do hlavního města. Teplota má v podvečerních hodinách klesnout pod bod mrazu, na mokrých vozovkách hrozí tvorba náledí. Podle speciální předpovědi ČHMÚ pro pražské komunikace se mohou vyskytnout silné sněhové přeháňky, v průběhu noci může napadnout několik centimetrů sněhu, vát bude nárazový vítr. Podobné podmínky meteorologové očekávají i o víkendu.

„Pražské řidiče čeká zřejmě první zimní zkouška a proto je vyzýváme k opatrnosti a  vzájemné ohleduplnosti. Věříme, že styl jízdy přizpůsobí aktuálnímu počasí a stavu vozovky,“ zdůraznil mluvčí Technické správy komunikací hl. města Prahy Tomáš Mrázek. „Snad ani nemusím dodávat, že zimní pneumatiky by měly být i v Praze naprostou samozřejmostí,“ podotkl.

TSK v souvislosti s očekávaným ochlazením vyhlásila pro všechny své dodavatele pracovní pohotovost. „Lidé i technika jsou nyní na svých místech a jsou kdykoliv podle pokynů dispečinku TSK připraveni vyrazit do ulic,“ informoval Mrázek.

TSK je zodpovědná za 2 308 kilometrů z 3 815 kilometrů komunikací na celém území metropole. Za zbytek jsou zodpovědní ostatní správci. V metropoli jsou komunikace podle své důležitosti rozděleny do tří základních kategorií. U nejvýznamnějších dopravních tepen zařazených do I. pořadí má TSK ke zmírnění závad ve sjízdnosti 4 hodiny od výjezdu techniky. Na páteřních komunikacích označených jako I.a jsou to pak 2 hodiny. Místní komunikace zařazené do II. a III. pořadí přicházejí na řadu až po ošetření nadřazených komunikací.

Hlavními smluvními partnery jsou společnosti Pražské služby, Ipodec – čisté město a Martin Javůrek – Eko-Patrol. Pro údržbu komunikací prvního pořadí má TSK k dispozici 69 sypačů a na komunikace druhého a třetího pořadí 55 strojů. Pro potřeby Integrovaného záchranného systému a Dopravního podniku jsou dále k dispozici 2 sypače. Problémy s navátým sněhem jsou připraveny řešit dvě sněhové frézy. Pro případ kalamitní situace má TSK s velkými stavebními společnostmi domluveno poskytnutí těžké techniky. Celkově je pro tento případ zajištěno 19 strojů.