Tisková prohlášení - seznam

Krádeží litinových mříží výrazně ubylo

Krádeží litinových mříží vpustí dešťové kanalizace v pražských ulicích ubývá. Jejich počet loni klesl ve srovnání s předchozím rokem zhruba o polovinu. Navzdory tomu zloději způsobili silničářům škodu asi milion korun, řekl agentuře ČTK mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek

"Výrazný vliv přičítáme tomu, že do krizových míst, kde byly mříže ukradeny, osazujeme plastové mříže. Ty pro zloděje nejsou atraktivní, protože je nemohou prodat ve sběrných surovinách," uvedl mluvčí. Část zlodějů může odradit i to, že správa komunikací každý případ oznámí policii a podá trestní oznámení, dodal. Loni zloději ukradli 354 mříží a způsobili ztrátu 969.000 korun. Škoda zahrnuje cenu nové mříže a náklady na její instalaci. Předloni z ulic zmizelo 671 mříží, jejich nahrazení stálo asi 1,8 milionu korun.

Nejvíce mříží loni zmizelo v páté městské části, a to 107. Následuje Praha 10, v níž zloději ukradli 63 mříží, a šestá městská část, ve které jich museli silničáři nahradit 54. Naopak ani jedna mříž loni nezmizela v Praze 2.
Před tím, než se správa komunikací začala využívat plastové mříže, nahrazovala ukradené litinové výrobky s pryže s ocelovou výztuží. Nebylo je ale možné využívat všude kvůli tomu, že vydrží menší zátěž.