Tisková prohlášení - seznam

Stav mostu X022 Bubenská prověří tento víkend zatěžovací zkoušky

Od pátečního večera až do sobotní noci budou probíhat na mostě X022 v Bubenské ulici u metra Vltavská zatěžovací zkoušky. Ty prověří stav mostu a ukážou, v jakém rozsahu je třeba most podepřít. Most X022 byl z důvodu bezpečnosti uzavřen v noci z 23. na 24. října 2018, kdy se jeho stav začal rychle zhoršovat. Od té doby je provizorně zajištěn a uzavřen, jak pro automobilovou, tak i další dopravu. 

„Už v září doporučili odborníci na základě diagnostického průzkumu provést na mostě další diagnostiku, včetně zatěžovací zkoušky. Je to velmi důležité i s ohledem na to, že se ukázalo, že vnitřní konstrukce mostu neodpovídá původnímu projektu ze sedmdesátých let, a existuje podezření, že nosná lana uvnitř betonové konstrukce mohou být na některých místech zkorodovaná. Právě zatěžovací zkoušky nám ukážou, jak se bude most chovat při různém zatížení, a bude z nich také zřejmé, zda je připraven na finální podepření,“ říká náměstek primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr.

Zatěžovací zkouška

Technici nejprve o dva centimetry oddálí od mostní konstrukce provizorní podpěry, které jsou pod mostem instalovány od jeho říjnového uzavření. Odstraní dosavadní čidla a následně most osadí potřebnými snímači. Po těchto přípravných pracích nejprve otestují připravenost mostu na zatížení a poté v pátek po sedmé hodině večerní začne samotná zkouška. Zatěžování bude postupné a bude trvat dva dny. Během nich bude postupně zatěžováno všech pět mostních polí. Nejprve v průběhu pátku pole 1 až 3 (ve směru od Hlávkova mostu) a v sobotu kritické pole 4 a pole 5. Pokud vše půjde podle harmonogramu, měla by zkouška skončit kolem sobotní půlnoci.

„Jsme připraveni i na situaci, že zkoušky nemusí být dokončeny. Pokud by se během postupného zatěžování ukázalo jakékoliv nebezpečné chování mostní konstrukce, zkoušku z bezpečnostních důvodů okamžitě ukončíme,“ doplnil Petr Smolka, generální ředitel TSK.

Odklon tramvajové linky číslo 14

V době zatěžovacích zkoušek nebudou jezdit tramvaje mezi Vltavskou a Těšnovem. Tramvajová linka číslo 14 pojede z Vltavské, odklonem přes Strossmayerovo náměstí, Dlouhou třídu a Náměstí Republiky.

Výsledky zatěžovací zkoušky

Výsledky zatěžovacích zkoušek, podrobnosti k doplňující diagnostice a další kroky zveřejníme na tiskovém briefingu v pondělí 17. prosince (předpoklad ve 12:00 – čas bude potvrzen). 

Most 022 v Bubenské ulici

Silniční most X022 u stanice metra Vltavská byl kvůli špatnému stavu preventivně uzavřen 24. října 2018 (více ZDE). Uzavřel se pro veškerou dopravu, včetně tramvají, které most podjíždí. Po preventivním podepření mostu se na trasu vrátila tramvajová doprava, pro automobily zůstal most uzavřen.