Tisková prohlášení - seznam

V ulicích prahy je nepřetržitě všechna technika

Všechna dostupná technika bojuje od včerejšího odpoledne s přílivy sněhu, kterého zatím v Praze napadlo okolo 15 centimetrů. Technická správa komunikací vyslala vozy do terénu včera v 15,10hod. „Po celou noc, v průběhu rána až do těchto chvil jezdí nepřetržitě v ulicích města 126 posypových vozů,“ informoval tiskový mluvčí TSK Tomáš Mrázek. „I když na silnicích leží vrstva rozbředlého či uježděného sněhu tak se nám daří dopravu na hlavních tazích udržovat plynulou. K žádnému kolapsu v pražské dopravě nedošlo. Registrovali jsme pouze lokální problémy,“ dodal.

Až dosud sypače najezdily po ulicích metropole téměř 9tisíc kilometrů. Na ošetření komunikacíspotřebovaly 1 500 tun posypové soli a 320 tun roztokuchloridu vápenatého. Celkové náklady sezatím pohybují okolo 13 miliónů korun.

V ulicích je od dnešních čtyřech hodin na 400 pracovníků,kteří ručně odstraňují sníh z chodníkůve správě TSK. Firma se však stará pouze o necelýchdeset procent všech chodníků v metropoli, za zbytekjsou zodpovědní majitelé či správci přilehlýchnemovitostí.

Předpověď meteorologů na dnešní den není vůbec příznivá.Vytrvale má sněžit po celý dnešní den a noc.„Opět proto vyzýváme řidiče, aby pokud to nenínezbytně nutné dnes do ulic města vůbec nevyjížděli.Jestliže se rozhodnou přeci jen vyrazit na komunikace tak jediněse zimní výbavou a se zvýšenou opatrností,“zdůraznil Mrázek.

TSK je zodpovědná za 2 288 kilometrů z více než třia půl tisíce kilometrů komunikací na celémúzemí metropole. Za zbytek jsou zodpovědníostatní správci. V metropoli jsou komunikace podlesvé důležitosti rozděleny do tří základníchkategorií. U nejvýznamnějších dopravníchtepen zařazených do Ia. pořadí má TSK kezmírnění závad ve sjízdnosti dvě hodinyod výjezdu techniky. Místní komunikace zařazenédo II. a III. pořadí přicházejí na řadu ažpo ošetření nadřazených komunikací.

Hlavními smluvními partnery jsou společnosti Pražské služby,Ipodec – čisté město a Martin Javůrek – Eko-Patrol. Proúdržbu komunikací prvního pořadí máTSK k dispozici 69 sypačů a na komunikace druhého atřetího pořadí 55 strojů. Pro potřeby Integrovanéhozáchranného systému a Dopravního podnikujsou dále k dispozici 2 sypače. Problémys navátým sněhem jsou připraveny řešit dvěsněhové frézy. Pro případ kalamitnísituace má TSK s velkými stavebnímispolečnostmi domluveno poskytnutí těžké techniky.