Tisková prohlášení - seznam

Vršovický most je v provozu

Unikátní nýtovaný most ve Vršovicích mezi ulicemi Moskevská a Bohdalecká začal po několikaměsíční rekonstrukci opět sloužit motoristům i pěším. Práce, které odstartovaly v polovině dubna letošního roku a vyžádaly si úplnou uzavírku mostu, probíhaly několik dní i v nočních hodinách.

„Touto cestou bych chtěl poděkovat obyvatelům okolních domů za trpělivost a městské části za spolupráci při informování občanů,“ řekl Luděk Dostál, ředitel Technické správy komunikací hl. města Prahy, investora stavby. „Na druhou stranu zde máme krásný most, který, jak pevně věřím, bude sloužit po mnoho dalších desetiletí,“ dodal.

Ocelový obloukový most byl postaven v roce 1914 podle projektu, který vypracovala firma bratří Prášilů v červenci roku 1912 pro Rakouské státní dráhy a Státní ředitelství drah v Praze. Pod mostem se nyní nalézá jeden z hlavních železničních tahů v republice směrem na České Budějovice a koleje seřaďovacího nádraží Praha-Vršovice.

Nové ocelové prvky byly vyráběny jako přesné kopie původních vyjmutých ocelových prvků. Celkově bylo takto vyměněno přes 130 tun ocelových částí. Zajímavostí je, že při rekonstrukci mostu bylo spotřebováno na dvacet tisíc ocelových nýtů. Maximální výška oblouků dosahuje třináct metrů. Rozpětí pole je 78 metrů, vozovka je široká 8,5 metru a po obou stranách mostu jsou chodníky široké dva metry.

Základní informace o stavbě:

  • Datum zahájení/ukončení: 19. 4. 2005 – 26. 11. 2005
  • Investor: Technická správa komunikací hl. města Prahy
  • Dodavatelé: Skanska DS, a. s., MPS Mostní a pozemní stavby, s.r.o.