Tisková prohlášení - seznam

DIC Praha míří od ledna do ostrého provoz

Dopravní informační centrum Praha, jehož úkolem je výrazně zlepšit informace o pražské dopravě, vstupuje od 1. ledna 2006 do ostrého provozu.
„V průběhu zkušebního provozu, který odstartoval začátkem července, jsme celý systém odladili, vychytali nepřesnosti a uvedli do takového stavu, jenž považujeme za plně funkční,“ uvedl Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Technické správy komunikací hl. města Prahy, garanta a investora projektu.
DIC Praha nyní poskytuje informace o stupních zátěže na vybraných komunikacích, o plánovaných dopravních omezeních, dopravních nehodách a dalších mimořádných situacích. „Denně systém poskytuje řádově stovky informací o dopravní zátěži na zhruba osmdesáti sledovaných úsecích. V rámci zkušebního provozu jsme týdně nabídli přes sto unikátních informací například o dopravních nehodách či jiných incidentech na pražských silnicích,“ sdělil Mrázek.
Dopravní informace jsou šířeny přes systém RDS-TMC na frekvenci programu Český rozhlas – Regina, přes webové stránky www.doprava-praha.cz a pomocí mobilních telefonů v rámci SMS, MMS a WAP služeb. Právě systém dynamické navigace RDS-TMC (Radio Data Systém – Traffic Message Channel) je velmi důležitou a unikátní součástí celého projektu. Tento systém umožňuje řidiči vybaveného vozidla vybaveného navigačním systémem přijímat aktuální dopravní informace vysílané formou nehlasového přenosu v rámci běžného rozhlasového vysílání VKV-FM. Praha je prvním městem na území nových členských států EU, kde tento systém funguje.Přípravy projektu Dopravního informačního centra odstartovaly v září 2004. Jeho investorem je Hlavní město Praha zastoupené TSK, která úzce spolupracuje s Ústavem dopravního inženýrství Praha. Komerčními partnery jsou společnosti Central European Data Agency, Eltodo DS, VARS Brno, GCWare, Český rozhlas, České radiokomunikace a Signalbau Huber. Operátory pro obsluhu pracoviště zajišťuje společnost ÚAMK.