Tisková prohlášení - seznam

Cyklisté mají k dispozici nový cyklopruh ve Vršovicích

Významný krok k integraci cyklistické dopravy do městské infrastruktury provedla Technická správa komunikací hl. m. Prahy. V úseku od křižovatky Otakarova – Bělehradská přes Vršovickou ulici až po křížení ulic V Olšinách – Pod Rapidem vyznačila v obou směrech speciální cyklopruh. Délka úseku je tři kilometry.

„Jedná se o první významnou komunikaci s celkovým řešením integrace cyklistické dopravy, navíc práce probíhaly bez zásadního omezení provozu,“ podotkl Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí TSK.  

V některých částech je cyklopruh veden podél parkujících automobilů. TSK proto vyzývá cyklisty i motoristy k vzájemné ohleduplnosti a respektu. „Parkující řidiči by při tomto manévru a následném opouštění vozidla měli dbát zvýšené opatrnosti a neohrozit projíždějící cyklisty, tzn. při zajíždění i vyjíždění do/z řady parkujících vozidel dát cyklistovi přednost a umožnit mu bezpečnou jízdu a při opouštění zaparkovaného vozidla se řádně rozhlédnout, tak aby nedošlo při otevírání dveří vozidla ke konfliktu s cyklistou,“ zdůraznil mluvčí TSK. „Zároveň apelujeme i na cyklisty, aby při jízdě podél parkujících vozidel byli velmi pozorní, a to vzhledem k tomu, že se jedná o nový druh dopravního opatření, které veřejnosti ještě není plně zažitý,“ doplnil.

Cyklopruhy nejsou v pražských ulicích žádnou novinkou. Cyklisté i motoristé se s nimi mohou setkat například na Štefánikově mostě, na nové komunikaci Rohanské nábřeží či v Chotkově ulici.