Tisková prohlášení - seznam

TSK upozorňuje pražské řidiče: nezapomeňte na zimní pneumatiky!

Zimní pneumatiky mají být standardní výbavou každého automobilu v zimním období včetně těch vozů, které brázdí ulice hlavního města. „Poslední dvě zimy byly mírné a nadmořská výška v Praze svádí k podcenění. I proto vyzýváme pražské řidiče, aby se zachovali odpovědně, neváhali a své automobily vybavili zimními pneumatikami,“ řekl Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Technické správy komunikací hl. m. Prahy.

„Tímto krokem řidiči sníží riziko nehod a ohrožení nejen svých životů,“ dodal.

Podle odborníků je vhodné přezout zimní pneumatiky ve chvíli, kdy se průměrná denní teplota dostane na 7 stupňů Celsia. Právě při této teplotě směs letních pneumatik tvrdne, nastávají špatné brzdné vlastnosti a zvyšuje se riziko smyku. Zimní pneumatiky řidič pozná podle toho, že mají označení M + S. Automobil by měl dostat zimní pneumatiky na všechna čtyři kola. Když se motorista přesto rozhodne, že pořídí jen dva zimní pláště, měl by je určitě dát na přední nápravu (bez ohledu na to, zda je poháněná, či nikoliv). Svou funkci plní zimní pneumatiky do čtyřmilimetrové hloubky dezénu. Potom ztrácejí specifické vlastnosti, a lze je tedy dál použít už jen jako letní pláště.

TSK je zodpovědná za 2 308 kilometrů z 3 815 kilometrů komunikací na celém území metropole. Za zbytek jsou zodpovědní ostatní správci. V metropoli jsou komunikace podle své důležitosti rozděleny do tří základních kategorií. U nejvýznamnějších dopravních tepen zařazených do I. pořadí má TSK ke zmírnění závad ve sjízdnosti 4 hodiny od výjezdu techniky. Na páteřních komunikacích označených jako I.a jsou to pak 2 hodiny. Místní komunikace zařazené do II. a III. pořadí přicházejí na řadu až po ošetření nadřazených komunikací.

Hlavními smluvními partnery jsou společnosti Pražské služby, Ipodec – čisté město a Martin Javůrek – Eko-Patrol. Pro údržbu komunikací prvního pořadí má TSK k dispozici 69 sypačů a na komunikace druhého a třetího pořadí 55 strojů. Pro potřeby Integrovaného záchranného systému a Dopravního podniku jsou dále k dispozici 2 sypače. Problémy s navátým sněhem jsou připraveny řešit dvě sněhové frézy. Pro případ kalamitní situace má TSK s velkými stavebními společnostmi domluveno poskytnutí těžké techniky. Celkově je pro tento případ zajištěno 19 strojů.