Tisková prohlášení - seznam

LETOŠNÍ BLOKOVÉ ČIŠTĚNÍ PRAHY ODSTARTUJE 3. DUBNA

Praha 29. března 2023 Blokové čištění v ulicích hlavního města odstartuje jako každá rok na začátku dubna. První bloky jarní části se začnou uklízet v pondělí 3. dubna. Podzimní část čištění pak odstartuje v září a skončí v listopadu, a to i s úklidem spadaného listí. Technická správa komunikací (TSK) zajistí úklid chodníků a vozovek, které jsou zařazeny do systému blokového čištění. A také v rabátkách stromů a v pásech komunikační zeleně, tedy v celém uličním prostoru. Tradičně půjde o celkový strojní i ruční úklid ulic po zimním období, kdy se odstraní zejména zbytky posypového materiálu a další nečistoty, které by během letních měsíců zvyšovaly v ulicích prašnost.

Stejně jako v minulých letech budou řidiči muset během čištění přeparkovat svá vozidla.  Na čištění je upozorní dopravní značení, které se v ulicích objeví vždy v týdenním předstihu. Jedná se o přenosné značky „Zákaz zastavení“, kde je na dodatkové tabulce uveden důvod umístění a datum s časem čištění od 8.00 do 15.00 hodin. V některých blocích se používá i přenosné dopravní značení „Zóna s dopravním omezením“ a „Konec zóny s dopravním omezením“, které v některých místech nahradí velkou řadu přenosných dopravních značek „Zákaz zastavení“ s dodatkovou tabulkou. Jedná se příkladně o parkovací plochy s omezeným počtem vjezdů.

V prvním týdnu stroje a pracovníci úklidových čet vyčistí některé ulice v Městských částech Praha 2, 4, 6, 8, 9, 11, 15, 16 a 17. V dalších týdnech se čištění rozšíří i do zbylých částí Prahy podle předem schváleného harmonogramu. Čistit se budou Městské části Praha 1 až 17. Úklid Pražské památkové rezervace (PPR) na území MČ Praha 1 a části Prahy 2 proběhne převážně o víkendech. O Velikonocích (od 7.4. do 10.4. 2023) se čištění přeruší a v žádném bloku úklid probíhat nebude.

Informace o blokovém čištění v každé lokalitě lze nalézt na webových stránkách TSK – ZDE. Uživatel tu najde termíny čištění po zadání konkrétního názvu ulice do vyhledávače nebo může využít mapu, v níž lze zobrazit čištěné ulice a jejich okolí nejen podle lokality, ale i podle data, během kterého bude čištění probíhat.

Mimo sledování přenosného dopravního značení a vyhledání informace na webu nabízí TSK i další možnost, jak si zajistit včasné informace o blokovém čištění. Je jí služba TSK-INFO a odkaz na ni najdou zájemci na hlavní stránce webu společnosti (www.tsk-praha.cz). K aktivaci služby stačí jednoduchá registrace, kdy je po vyplnění registračního formuláře zájemci zaslán e-mail se žádostí o autorizaci. Po jejím provedení se uživatel může přihlásit a poté si nastavit zasílání požadovaných informací. Tuto službu nabízí TSK bezplatně.